دکتر سید جلال ابراهیمی , بازار مشترک , مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه  , صادرات به ترکیه  ,  اقنصاد ترکیه  دکتر سید جلال ابراهیمی- رئیس خانه اقتصاد و تجارت و کشور های هم مرز :

قبل از جنگ ۴۴ روزه بیشتر فعالیت سرمایه‌گذاران و پیمانکاران ترک در حوزه ساخت و ساز و انرژی بود و در امر ساخت و ساز هم ورود پیمانکاران ساختمان در پروژه‌های زیرساختی آذربایجان و همچنین در حوزه انرژی بهترین و شاخص‌ترین آن خطوط گاز جیحان، باکو بود.
 در نگاه کلی به شهر باکو می‌توان حضور قوی ترکیه را در بازارهای آذربایجان مشاهده کرد، حضور صنعت پوشاک ترکیه در البسه زنانه بچه گانه مردانه تمایل استفاده هر طبقه از جامعه در مخاطبان با هر درجه از درآمد و اشیای لوکس و لوازم خانگی بالاخص در حوزه‌ای که ترک‌ ها با آن بیاض اشیا می‌گویند، مثل یخچال، فریزر، لباسشویی، اجاق گاز و انواع tab le wear یا لوازم آشپزخانه و..... سایر لوازم، به طور کلی باکو یک نمایشگاه دائمی برای تولیدات ترکیه است.
البته حضور ترک‌ها در صنعت نوپای آذربایجان نیز مشهود است از سوی دیگر حمل و نقل و لجستیک خط آهن قاص به باکو و حمل بار از طریق قطار از دریای خزر از طریق فری بوت‌ها و کشتی‌ها به آن سوی ساحل خزر نیز نماد دیگر از یک پیوند اقتصادی در حال گسترش است که حاصل استفاده از دکترین سیاست در خدمت اقتصاد ترکیه است. 

روابط ترکیه و آذربایجان بعد از جنگ قراباغ روی نمودی به سوی قره‌باغ پیدا کرد و شرکت‌های ترک اقدام به بهره‌گیری از فضای موجود برای سرمایه‌گذاران و همچنین مشارکت در ساخت و ساز صنایع سبک و سنگین منطقه نمودند بالاخره حضور در حوزه معدن مناطق قراباغ که تقریباً دست نخورده است. 
حکومت الهام علی اوف برای تثبیت قدرت اولویت سرمایه‌گذاری را به سوی قراباغ سوق داد و فرصت‌هایی را برای گروه‌های شغلی، افراد بومی که بعد از چند سال به قراباغ بازگشته بودند فراهم کرد.
ترکیه با ایجاد شعب بانک در منطقه شروع به کمک به سرمایه‌گذاری‌های کوچک و بزرگ پر بازده و با ارزش افزوده بالا نمود به خصوص در مناطقی که فناوری جدید را نیاز دارد:
 منطقه قراباغ که یک حوزه کشاورزی و دامپروری است استعدادهای بالقوه و بالفعل فراوانی در ایجاد صنایع به خصوص کشت و صنعت دارد و این امر شرکت بزرگ چرم سازی را به سوی خود جذب کرد این شرکت به نام بیر لیک دری (چرم بیر لیک) به سوی حوزه فعالیت خود را در آذربایجان و در قراباغ  متمرکز کرد. در این منطقه یک حوزه تجاری صنعتی به نام شهر صنعتی آغدام با مساحتی برابر۱۹۰ هکتار در حال استقرار صنایع با سرمایه گزاری از سوی ترک ها و سرمایه گزاری بومی است.
 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید