به گزارش بازار مشترک از ایلنا، رشید مردوف، در مراسم افتتاحیه همایش اقتصادی تجاری و بازرگانان در عشق آباد ترکمنستان با بیان اینکه تبادل نظر برای توسعه مبادلات تجاری، جستجو برای مسیرهای جدید همکاری و بکارگیری ظرفیت های موجود سه هدف برگزاری نشست مشترک اقتصادی با ایران است، اظهار کرد: ترکمنستان دارای اقتصاد فعال، ذخائر طبیعی و... است و ما فرصتهای زیادی را برای سرمایه‌گذاران ایرانی فراهم می کنیم.

مرادف افزود: یکی از اولویت‌های ما ارتقای همکاری ترکمنستان و ایران است. در بخش تجارت، روابط تجاری ایران رشد مستمری داشته و در حوزه‌های نفت، گاز و سایر بخش‌ها سهم عظیمی در این مراودات دارد.

وی با تاکید بر اینکه افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور در حال پیگیری است، گفت: به ایران پیشنهاد می دهیم در منطقه سرخس و اینچه برون ایجاد منطقه اقتصادی مشترک را بررسی کند.

 معاون رییس کابینه وزرا و وزیر خارجه امور ترکمنستان با یادآوری اینکه در دوره‌های قبلی صادرات گاز به ایران تجارب خوبی کسب کرده ایم، اضافه کرد: این تجربه‌ها مبنای مناسبی برای صادرات گاز و افزایش آن است. امروز سوآپ گاز بین دو کشور در حال انجام است و ما به دنبال گسترش بیش از پیش چنین همکاری هایی با ایران هستیم.

رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان با بیان اینکه امروز برای افزایش سطح صادرات گاز به ایران با وزیر راه و شهرسازی مذاکره می‌کنیم، گفت: به شرکت‌های ایرانی پیشنهاد می کنیم با توجه به فناوری بالایی که در اختیار دارند با ما همکاری داشته باشند.

مردوف تاکید کرد: ترکمنستان چند میلیارد دلار در توسعه تولید فرآورده های نفتی و گازی هزینه کرده و آماده همکاری با برادران ایرانی در این بخش ها هستیم.

معاون رییس کابینه وزرا و وزیر خارجه امور ترکمنستان همچنین به همکاری‌های ایران و ترکمنستان طی سال های گذشته اشاره و اظهار کرد: از شرکت های ایرانی می خواهیم در بازسازی جاده های موجود و ورود تجهیزات و فناوری‌های جدید به ما کمک کنند.

رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان در ادامه با اشاره به احداث شهر جدید آرکادا، بیان کرد: این شهر هوشمند بر اساس سیستم شهرسازی و بالاترین استانداردهای بین‌المللی ساخته شده است. همچنین با توجه به برنامه ساخت فاز ۲ شهر عشق آباد، خوشه های صنعتی آن برای حضور شرکت‌های ایرانی جزو مسائل مهم است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید