بازار مشترک- فرزاد درگاهی: فرامرز افشانی، مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی با بیان این مطلب افزود: آذربایجان شرقی در بسیاری از حوزه‌های فرآوری از رتبه‌های بالایی برخوردار است. برای نمونه در فرآوری انگور، بسته بندی خرما، فرآوری تخم مرغ، بسته بندی عسل و خشکبار رتبه اول و در سردخانه ها رتبه دوم کشور را دارد.

افشانی از فعالیت ۱۹ واحد فرآوری گیاهان دارویی در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: با جذب سرمایه گذار و سرمایه گذاری در بخش فرآورده های گیاهان دارویی، آذربایجان شرقی در حال تبدیل شدن به قطب اول فرآورده‌های گیاهان دارویی در کشور است.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی بخش عمده تولیدات صنایع تبدیلی این استان را فرآوری میوه ها شامل لواشک، غوره، کنسانتره و محصولات لبنی اعلام کرد و گفت: صنایع تبدیلی در سه حوزه سورتینگ، بسته بندی، فرآوری و نگهداری تکمیل کننده زنجیره تولید اند و امنیت غذایی را ضمانت می‌کنند. علاوه براین، توسعه این صنایع باعث کاهش ضایعات محصولات کشاورزی می شود. این صنایع علاوه بر درآمدزایی بالا باعث اشتغال 12 هزار نفر در استان شده است.

حمایت از متقاضیان راه اندازی صنایع تبدیلی

افشانی در باره راه اندازی صنایع تبدیلی جدید در استان آذربایجان شرقی گفت: متقاضیان صنایع تبدیلی برای دریافت مجوز این صنایع نه تنها مشکل ندارند که از حمایت سازمان جهاد کشاورزی هم برخوردارند.

حتی برای محصولاتی که در استان تولید نمی شود شرایط ایجاد صنایع تبدیلی فراهم است از جمله ما محصول خرما نداریم ولی رتبه اول بسته بندی خرما به استان آذربایجان شرقی ُتعلق دارد.

به گفته این مسئول محلی، آذربایجان شرقی به دلیل نزدیکی به بازارهای آسیای میانه از موقعیتی خوبی برای صادرات محصولات صنایع تبدیلی به این منطقه از جمله کشورهای عراق و ترکیه برخوردار است به همین دلیل با حمایت از این صنایع و صادرکنندگان، زمینه توسعه صادرات فراهم شده است.

افشانی با تاکید بر توسعه صنایع تبدیلی در آذربایجان شرقی گفت: یکی از دلایلی که باید صنایع تبدیلی را ارتقا دهیم کاهش ضایعات محصولات کشاورزی است.

در حال حاضر، محصولات کشاورزی به صورت خام فروشی در بازار عرضه می‌شود و این فرایند باعث افزایش ضایعات محصولات کشاورزی شده است.

آن طور که مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی می گوید: فعال شدن صنایع تبدیلی از یک سو، باعث کاهش ضایعات کشاورزی و از سوی دیگر، سبب افزایش ارزش افزوده محصولات می شود ضمن آنکه ارزش ضریب تبدیل محصولات را بالا می برد و کشاورزی توجیه اقتصادی خواهد داشت.

افشانی در باره سیاست های تشویقی برای سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع تبدیلی گفت: برای کسانی که قصد دارند در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند مجوزهای لازم در کوتاه ترین زمان صادر می‌شود. متقاضیان ابتدا باید در سامانه ثبت نام می کنند. پس از ثبت نام، موافقت اولیه به سرعت انجام می‌شود و بعد از آن از نهادهای ذیربط از جمله سازمان غذا و دارو، اداره کار و دامپزشکی استعلام می شود.

بعد از بررسی این استعلام‌ها، مجوز اولیه تأسیس صادر می گردد و در صورت وجود اعتبارات، با همکاری مدیریت سرمایه‌گذاری که تاکنون همکاری بسیار خوبی در این زمینه داشته اند، تسهیلات لازم در اختیار متقاضیان قرار می گیرد تا بتوانند کارخانجات خود را به بهره‌برداری برسانند.

4 مگاپروژه صنایع تبدیلی در حال اجرا

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از 4 مگاپروژه در دست اجرا در حوزه صنایع تبدیلی خبر داد و گفت: شرکت کشت و صنعت میوه آذربایجان در حوزه فرآوری و کنسانتره با 30 هزار میلیارد ریال سرمایه گذری در دست اجراست که با بهره برداری از این مگا پروژه 2 هزار شغل جدید ایجاد می شود.

کشت و صنعت سهند هشترود، دومین مگاپروژه ای بود که افشانی به آن اشاره کرد و افزود: عملیات اجرایی این کشت وصنعت با سرمایه گذاری 40 هزار میلیارد ریالی در زمینی به مساحت تقریبی ۷۰ هکتار در حال انجام است و تا امروز حدود 25 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و پیش بینی می شود ۱۲۰۰ نفر را در استان مشغول به کار کند کند.

سومین مگا پروژه، زنجیره تولید ژلاتین است که در زمینی به مساحت 35 هکتار توسط شرکت دارویی ره آورد وطن با سرمایه گذاری بیش از 3 هزار میلیارد تومان در حال اجراست و تا به امروز ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. با بهره برداری از این مگاپروژه علاوه بر درآمد زایی و اشتغالزایی بالا، ژلاتین مورد نیاز کشور تامین می شود.

زنجیره تولید و فرآوری تخم مرغ آرمین تجارت چهارمین مگاپروژه‌ای است که به گفته افشانی با هدف تکمیل زنجیره تولید در دست اجراست که با عملیاتی شدن آنحدود 3000 فرصت شغلی جدید در استان ایجاد می شود.

وی در پایان از ایجاد شهرک صنایع تبدیلی تخصصی خبر داد و گفت: برای نمونه شهرک صنایع تبدیلی تخصصی در شهرستان بناب در ۴۸ هکتار در حال اجراست که علاوه بر قطعه بندی و تجهیز کارگاه، امکانات زیرساخت آن فراهم شده و آماده تحویل به متقاضیان است. ایجاد شهرک های صنعتی در تبریز و بستان آباد نیز در اولویت در دستور کار قرار دارد. 

 

 
عکاس: فرشاد درگاهی / فیلمبردار: رصوانه عاشوری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید