دکتر سید جلال ابراهیمی- مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه
 

ترکیه با داشتن 461 هواپیمای مسافری و 62 هواپیمای باری یکی از ناوگاه های هوایی مهم خاورمیانه حتی اروپا است. در این میان ترکیش ایر با داشتن 147 هواپیمای مسافری در ردیف اول سرویس دهی به خدمات پروازی در سطح بین المللی در تمامی قاره ها است. بعد از ترکیش ایر نیز پگاسوس با 94 هواپیمای بوئینگ و ایرباس در رتبه دوم قرار دارد. به طور کلی شرکت های هواپیمایی انور ایر با 32 هواپیمای مسافری، MNG با 7 هواپیمای باری و ACT، سان اکسپرس با 70 هواپیمای مسافری، آنادولوجت با 66 هواپیمای مسافری و اطلس گلوبال با 27 فروند هواپیمای مسافری ( درحال توقف)و براجت با 7 هواپیما ( درحال توقف) ناوگان هواپیمای باری و مسافری را تشکیل میدهد که علاوه بر پروازهای ماورای بحار کلیه نقاط و شهر های داخل کشور را نیز سرویس میدهد.
با عنایت به اینکه در پروازهای داخلی بخصوص به شهرهایی که در مناطق آزاد ایران قرار دارند به جز چند شهر بقیه شهرها فاقد خدمات پروازی است. چندی پیش طی یک نامه رسمی از سوی خانه اقتصاد و تجارت ایران وترکیه به شورای عالی مناطق آزاد پیشنهاد شد که امکان ایجاد یک جوینت وینچر هوایی بین شرکت های هوایی موجود ایران و برخی از شرکت های بخش خصوصی ترکیه وجود دارد که تامین پروازهای شهرها در حوزه مناطق آزاد هر دو سو را تامین کنند.
با درنظر گرفتن اینکه منطقه آزاد ماکو از لحاظ وسعت تحت پوشش و مساحت دومین منطقه آزاد جهان بعد از چین است و شهر ماکو در مرکزیت منطقه آزاد دارای فرودگاه بین المللی برای نشستن هواپیماهای سنگین مسافری وباری است و ایران با کمبود هواپیمای باری مواجه است از سوی دیگر همجواری این منطقه آزاد با منطقه آزاد ارس که هر دو شدآمد زیادی از سوی بازرگانان داخلی وصاحبان صنایع داخلی و خارجی است و از سوی دیگر وجود چهار منطقه مناطق آزاد اروندکنار، منطقه آزاد انزلی، چاه بهار، قشم و کیش که جزو مناطق بازرگانی و اقتصادی کشور هستند و پیوسته با کمبود هواپیمای باری مسافری مواجه هستند به خصوص در منطقه مرزی بازرگان، جلقا و کاپی سوی که گمرکات اصلی شمال غرب کشور در آن قرار دارند این نیاز بیشتر به چشم میخورد و اگر این امر تحقق پیدا کند میتوان برای حمل سریع قطعات مورد نیاز صنایع مستقر در شمال غرب کشور و همچنین تامین قطعات از طریق دیگر با استفاده از قوانین و مقررات تجارت آزاد در مناطق آزاد جهان بهره گرفت از سوی دیگر این امر عامل افزایش گردشگر توریستی و مسافران تجاری خواهد شد. 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید