به گزارش بازار مشترک در این گزارش از صادرات ۲۲ میلیارد دلاری نفت به چین از سال ۲۰۲۱ تا کنون پرداخته شده است.

اصطلاح “کشتی‌های ارواح” که پیش از این از سوی نشریات دیگری چون وال استریت ژورنال و رویترز نیز به کار رفته است، واکنشی به اقدامات نفتکش‌های ایرانی برای دور زدن تحریم‌ها و حمل بار به اقصی نقاط جهان است بدون اینکه شناسایی شوند.

هرچند آمارهای اعلامی رسانه‌ها و مراکز خارجی از میزان نفت و فرآورده‎‌های نفتی صادراتی کشور دقیق نیست اما آنها در شرایطی به افزایش صادرات نفت ایران با وجود تحریم‌ها اعتراف می‎کنند که طبق اعلام و تصریح رییس جمهورکشورمان صادرات نفت کشور ۴۰ درصد افزایش یافته است.

به تصریح مقامات ارشد سیاسی و اقتصادی کشور، ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران به عنوان خط مقدم مبارزه علیه تحریم‌ها، نقش مهمی در افزایش صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی کشورمان ایفا کرده است.

این نقش مهم تا جایی پیش رفت که اخیرا در جلسه هیات دولت از نقش مهم شرکت ملی نفتکش در افزایش صادرات نفت تقدیر به عمل آمد و عملکرد این شرکت مورد تحسین قرار گرفت.

خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این خصوص از نقش به سزای شرکت ملی نفتکش در خلق حماسه افزایش صادرات نفت و میعانات گازی خبر داده و این موفقیت را در زمانی دانست که تحریم‌ها نه تنها کاهش یافته بلکه سختگیرانه‌تر هم شده است.

وزیر نفت هم با قدردانی از عملکرد این شرکت، افزایش صادرات نفت را در شرایطی مهم دانست که دشمن همواره به دنبال ایجاد خرابکاری در کشتی‌های شرکت ملی نفتکش ایران بوده است و ایران به جاهایی نفت صادر کرده که آمریکا فکرش را هم نمی‌تواند بکند.

شرکت ملی نفتکش ایران با روی کار آمدن دولت سیزدهم و درراستای سیاست‎های کشور، ضمن بسیج و بکارگیری تمام توان عملیاتی، اقدامات مهمی را در جهت تامین کشتی‎های مورد نیاز صنعت نفت انجام داد و هم صادرات را رونق بخشید و هم سوخت رسانی به پالایشگاه‌ها را انجام داد.

در این ارتباط عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بازدید از کشتی‎های ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران ضمن اعلام  افزایش دو برابری میزان حمل نفت و ‌فرآورده‌های نفتی تصریح کرد که صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران با وجود شرکت ملی نفتکش دیگر هیچ مشکلی برای حمل نفت خام و فرآورده‌های نفتی صادراتی،‌همچنین ارسال نفت خام به پالایشگاه‌ها ندارد.

با وجود اقدامات انجام شده در تامین ناوگان و ایفای نقش ارزنده در زنجیره صادرات نفت کشور، شرکت ملی نفتکش ایران در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری و همچنین بیانات اخیر ایشان مبنی بر اینکه «مسئولان در برنامه‌ریزی‌ها مطلقاً معطل مذاکرات هسته‌ای نشوند» منتظر رفع تحریم‌ها نمانده و با تدوین اهداف و اولویت‌های راهبردی، برنامه‌ریزی‌های جامعی را در حوزه‌هایی مانند نوسازی ناوگان با استفاده از توان داخل و اخنصاص ظرفیت‌های ملکی و غیر ملکی به صادرات نفت، انجام داده است که در این زمینه سفارش ساخت کشتی‌های نفتکش به شرکت‌های داخلی اجرایی شده و در حال پیگیری است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید