به گزارش بازار مشترک از ایسنا، واردات کل زنجیره آهن و فولاد به کشور از ۱۶۸ هزار تن به ارزش ۲۰۵ میلیون دلار در مجموع دو ماهه سال ۱۴۰۲، به ۱۹۰ هزار تن به ارزش ۱۹۵ میلیون دلار طی دو ماهه ابتدایی سال جاری رسیده است. بر این اساس هرچند که میزان صادرات حجمی افزایش ۱۳.۵ درصدی داشته اما ارزش ریالی آن افت ۵ درصدی را تجربه کرده است.

هرچند که ارزش واردات کاهش ۰.۷ تا ۳.۱ درصدی داشته اما برای فولاد میانی رشد ۲۷۳.۳ درصدی نسبت به میزان ارزش وارداتی دو ماهه نخست سال گذشته برای این مقاطع ثبت شده است.

این در حالی است که همچون سال گذشته، واردات کنسانتره سنگ‌آهن صفر بوده و گندله سنگ‌آهن نیز از یک تن به ارزش دو میلیون دلار به صفر رسیده است. همچنین واردات آهن اسفنجی نیز از ۲۰ هزار تن به ارزش ۳۶ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار طی دو ماهه ابتدایی سال گذشته، به صفر در مدت مشابه سال جاری رسیده است.

بر اساس آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، طی دو ماهه نخست سال جاری مجموع واردات انواع مقاطع طویل فولادی ۱۴ هزار و ۶۰۰ تن به ارزش ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار ثبت شده که نسبت به ۱۲ هزار و ۹۰۰ تن وارد شده در مدت مشابه سال گذشته به ارزش ۱۶ میلیون دلار، به لحاظ حجمی ۱۲.۸ درصد رشد داشته اما از لحاظ ارزش واردات ۳.۱ درصد کمتر شده است که نشان از ارزبری کمتری برای واردات این مقاطع دارد.

میزان واردات برای مقاطع تخت فولادی نیز افزایش ۱۳.۳ درصدی وزنی و افت ۵.۹ درصدی ارزشی داشته است. در حالی که میزان واردات آن در مجموع دو ماهه سال ۱۴۰۲، حدود ۱۵۴ هزار و ۷۰۰ تن به ارزش بالغ بر ۱۸۹ میلیون دلار ثبت شده است، این عدد در مدت مشابه سال جاری به ۱۷۵ هزار و ۲۰۰ تن افزایش پیدا کرده اما ارزش آن قریب به ۱۷۸ میلیون دلار کاهش یافته است.

میزان واردات محصولات فولادی در مجموع فروردین و اردیبهشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز افزایش ۱۳.۳ درصدی را ثبت کرده و از ۱۶۷ هزار و ۶۰۰ تن به ۱۸۹ هزار و ۸۰۰ تن رسیده است. ارزش ریالی واردات این مقاطع اما از حدود ۲۰۵ میلیون دلار، به ۱۹۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار کاهش پیدا کرده است.

البته در فولاد میانی، میزان واردات و ارزش واردات نیز هم‌راستا با آن رشد قابل‌توجهی را تجربه کرده است؛ در حالی که طی دو ماهه نخست سال گذشته ۳۰۰ تن به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار فولاد میانی به کشور وارد شد، این میزان واردات در مدت مشابه امسال به ۶۰۰ تن به ارزش یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار افزایش پیدا کرده است. بر این اساس واردات فولاد میانی به لحاظ وزنی ۱۵۱.۵ درصد و به لحاظ ارزش واردات ۲۷۳.۳ درصد افزایش را ثبت کرده است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید