به گزارش بازار مشترک از مدیریت زیست: آنگونه که آمار و ارقام اعلام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی نشان می دهد، تولید عسل کشور در بازه زمانی سال اخیر به ۱۳۶ هزار و ۴۸۵ تن رسیده است. عددی که می توان آن را بالاترین میزان تولید عسل در چهار سال گذشته دانست.
این در حالی بوده که پیش تر کشورمان در رتبه سوم تولید این محصول قرار داشته است، براین اساس چین و ترکیه به ترتیب جایگاه اول و دوم را به خود اختصاص داده بودند. به طور نمونه در سال 2018 چین موفق شده بود تا 457 هزار تن عسل تولید کنند که این عدد برای ترکیه 114 هزار تن بود و بود، بعد از این دو کشور نیز ایران با 77 هزار تن در جایگاه سوم جای داشت. بنابراین اکنون با افزایش تولید عسل در کشورمان به 136.5 تن، موفق شدیم تا مقام دوم را در این زمینه در اختیار بگیریم.

رتبه‌های سوم تا هفتم در اختیار کدام کشورها است؟

به این ترتیب طبق آمارهای جدید اکنون ترکیه با ۹۶ هزار تن، آرژانتین با ۷۱ هزار تن، اوکراین با 68.5 هزار تن، هند با 66.3 و روسیه با 64.5 هزار تن به ترتیب در رتبه‌های سوم تا هفتم را با خود اختصاص داده اند.
اما در رتبه بندی جهانی ایران چه مقامی دارد؟ در این خصوص می توان با استناد به سخنان چندی قبل غلامحسین طهماسبی، رییس انجمن علمی زنبور عسل ایران باید بیان کرد، کشورمان در زمینه متوسط عملکرد تولید در سطح کلنی ها رتبه ۳۵ جهان را به نام خود ثبت کرده است.

بزرگترین تولید کننده عسل جهان مهمترین مشتری ایران
در این میان دربار اینکه مشتریان این محصول هم چه کشورهایی هستند، هم باید بیان کرد، چین اگرچه نخستین تولید کننده عسل در جهان به شمار می رود اما یکی از خریداران این شهد شیرین از کشورمان است، علاوه براین عمان، کویت، بحرین،  قطر، عراق، لبنان، استرالیا، انگلیس، آلمان، کانادا، هونگ کونگ، اندونزی و مالزی، از دیگر مشتریان مهم عسل ایران به شمار می روند.
آنچه که ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران از آن خبر داده، ضمن اینکه طبق اظهارات وی این محصول خود 6 میلیون دلار برای کشورمان ارز آوری به همراه داشته است.

ایجاد خط صادراتی مستقیم به چین

عدد و رقم مربوط به صادرات این شهد شیرین در شرایطی عنوان می شود که با توجه به درخواست خریدارن از کشور چین برای ارسال نمونه های عسل های جهت انجام آنالیز در سال گذشته، همچنین  انجام مراحل مربوط به واردات عسل که صورت گرفته است، می توان پیش بینی کرد؛ به زودی  صادرات عسل باکیفیت از کشورمان از طریق یک خط صادراتی مستمر و البته مستقیم به چین اجرایی شود، آنچه که به طور قطع می توان میزان صادرات کشورمان در زمینه این محصول را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد. اقدامی که از نظر بازارهای جهانی بیشتری به ویژه در شرق آسیا از این مسیر فراهم شود.
از این موارد که بگذریم اما باید گفت با توجه به فاصله قابل توجه ایران با نخستین تولید کننده عسل در جهان که البته خریدار اصلی این محصول از کشورمان نیز هست، به نظر می رسد دستیابی به جایگاه نخست در این زمینه چندان عملی یا حداقل نزدیک به نظر نمی رسد، ضمن اینکه باید به یاد داشت بررسی ها نشان می دهد، میزان متوسط برداشت عسل از کندوها در کشورمان عدد در حدود ۱۳ کیلوگرم بوده، این در حالی است که رقم مذکور در دنیا ۲۰ کیلوگرم است. براین اساس به طور قطع افزایش این عدد نیاز به حمایت های ویژه دولت و ارائه تسهیلات به زنبورداران دارد. موضوعی که خود نیز بحثی مهم به شمار می رود و باید برای آن تدابیر، اعتبارات و سیاستگذاری ویژه مدنظر باشد.
 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید