به گزارش بازار مشترک، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران با همتای ترکیه ای خود رجب طیب ارودغان به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.

اردوغان و روحانی در این تماس در ارتباط با گسترش همکاری در زمینه‌های تجارت، حمل و نقل و امنیت و همچنین آخرین تحولات منطقه‌ای بحث و رایزنی کردند.

حسن روحانی، با اعلام حمایت از ترکیه در مقابل تحریم های آمریکا، تاکید کرد: تنها راه مقابله با اقدامات یکجانبه و غیر قانونی آمریکا، اتحاد و همدلی کشورهای تحت تحریم است.

روحانی با تاکید بر ضرورت افزایش سطح مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور با اصلاح موافقتنامه تجارت ترجیحی، تسریع در اجرای توافقات ششمین نشست شورای عالی همکاری های ایران و ترکیه را مورد اشاره قرار داد و از آمادگی ایران برای میزبانی بیست و هشتمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی در آینده نزدیک خبر داد.

وی با اشاره به رفتارهای غیر قانونی دولت قبلی آمریکا  تاکید کرد: رفع تحریم ها از سوی آمریکا یک مطالبه قانونی و معقو.ل از طرف ایران است که باهار مورد تاکید قرار داده ایم و ایران نیز با رفع تحریم ها به تعهدات خود بازخواهد گشت. راهبرد ایران همانطور که بارها اعلام شده ، اقدام در برابر اقدام خواهد بود.

 روحانی همچنین با اشاره به بحران قره باغ میان آذربایجان و ارمنستان و وضعیت آتش بس بین دو کشور، رویکرد ایران را حمایت از حل و فصل اختلافات به کمک گفت و گو و مذاکره عنوان کرد.

 رجب طیب اردوغان نیز در این گفت وگو ضمن تاکید بر ضرورت افزایش سطح مناسبات تجاری و اقتصادی، اذعان داشت: امیدواریم آمریکا هرچه زودتر تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را لغو و موانع ناعادلانه بر سر راه رفاه مردم این کشور را برطرف کند. اظهارات چند روز گذشته در این‌باره دریچه‌ فرصت‌های جدید را خواهد گشود.

رئیس‌جمهور ترکیه با تاکید بر اهمیت بازنگری در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تصریح کرد: علی‌رغم تمام سختی‌ها، مذاکره و گفتمان سیاسی بهترین راه حل اختلافات است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید

آگهی