به گزارش بازار مشترک از شبکه خبری تی آر تی، قیمت طلا به بالاترین حد خود رسیده است، زیرا بازار‌های سراسر جهان در انتظار کاهش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا هستند. نرخ طلا در بازار نقدی در تاریخ ۳ آوریل از ۲۳۰۰ دلار در هر اونس گذشت و در ساعات اولیه معاملات روز پنجشنبه اندکی کاهش یافت. این به معنای خبر بدی برای چین و هند به عنوان بزرگ‌ترین مصرف کنندگان طلای جهان بود که به ترتیب دومین و پنجمین اقتصاد‌های بزرگ جهان محسوب می‌شوند که تقاضای جهانی برای طلا را افزایش می‌دهند.

چینی‌ها در سال ۲۰۲۳ میلادی ۶۴۰ تن طلا خریداری کردند و مصرف طلای هند در حدود ۵۶۲ تن بود. طلا جزء جدایی ناپذیر مراسم ازدواج در شبه قاره هند است جایی که تابستان فصل اصلی برگزاری مراسم ازدواج است. قیمت طلا معمولا با نرخ بهره واقعی که میزان نرخ تورم در محاسبه آن برخلاف نرخ بهره اسمی لحاظ شده همبستگی منفی دارد. زمانی که نرخ بهره واقعی پایین باشد این طلاست که در مقایسه با اقلام دیگری که به عنوان دارایی و برای سرمایه گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرند جذابیت بیش تری پیدا می‌کند.

هزینه استقراض در ایالات متحده در دو سال گذشته به سرعت افزایش یافت، زیرا فدرال رزرو تلاش کرد با تورم مبارزه کند تورمی که به بالاترین حد در چهار دهه گذشته رسید. با این وجود، نرخ بهره کلیدی تقریبا یک سال است که در محدوده ۵.۲۵ درصد و ۵.۵ درصد نگه داشته شده وضعیتی که تحلیلگران انتظار دارند در ماه ژوئن تغییر کند.

"جروم پاول" رئیس فدرال رزرو امریکا در تاریخ ۳ آوریل گفته بود که امریکا احتمالا در سال جاری میلادی نرخ بهره را کاهش خواهد داد. قیمت طلا از زمان پایین‌ترین قیمت ۱۸۲۰ دلار در هر اونس در تاریخ ۵ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی تقریبا ۲۶ درصد افزایش یافته است. انتظار کاهش نرخ بهره واقعی "محرک مهمی" برای چشم انداز صعودی طلا است. تا زمانی که فدرال رزرو ضعیف بماند در صورتی که تورم صعودی باشد خطر کاهش حتی بزرگ‌تر در نرخ‌های واقعی وجود خواهد داشت.

شرکت خدمات مالی و بانکداری جِی پی مورگان به سرمایه گذاران اعلام کرد که طلا در سال اینده "از لحاظ ساختاری صعودی" باقی می‌ماند. "گرگوری شیرر" رئیس استراتژی فلزات پایه و گرانبها در جی پی مورگان گفته بود: "این در حالی است که سرمایه گذاران به طور فزاینده‌ای به دنبال دارایی امن در پس زمینه عدم اطمینان اقتصادی و ژئوپولیتیکی هستند. انتظار کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو با تداوم تعدیل در داده‌های تورم و مشاغل در ماه‌های آینده تقویت خواهد شد".

با آغاز موج بعدی ورودی‌ها از صندوق‌های اختیاری و قابل معامله در بورس قیمت طلا بیش‌تر افزایش خواهد یافت. دومین دلیل برای روند صعودی قیمت طلا عدم اطمینان فزاینده در جبهه ژئوپولیتیک است. جنگ وحشیانه اسرائیل علیه غزه اکنون در حال گسترش به خاورمیانه است. این امر سرمایه گذاران را وادار کرده تا ثروت خود را اصطلاحا در پناهگاه امنی مانند طلا پارک کنند طلایی که برای هزاران سال جایگاه خود را به عنوان ذخیره ارزش در دوره‌های جنگ و تخریب اقتصادی حفظ کرده است.

یکی دیگر از دلایل کلیدی افزایش قیمت طلا "تقاضای هولناک" برای طلا توسط بانک‌های مرکزی در سراسر جهان است. داده‌های شورای جهانی طلا نشان می‌دهد که بانک خلق چین در سال ۲۰۲۳ میلادی ۲۲۵ تن طلا خریداری کرده و ذخایر طلای خود را به ۲۲۳۵ تن رسانده است. تحلیلگران خرید طلا توسط چین را به افزایش عدم اطمینان اقتصادی و مالی و تنش‌های ژئوپولیتیکی نسبت می‌دهند. در اصل ممکن است که چین بخواهد وابستگی خود به ذخایر دلاری را با توجه به افزایش تنش با ایالات متحده کاهش دهد.

بانک‌های مرکزی معمولا ترجیح می‌دهند که بیش‌ترین بخش از ذخایر ارزی خود را به واحد پول ایالات متحده نگهداری کنند، زیرا این ارز قابلیت نقدینگی بیش تری دارد و و توسط دولت آمریکا مورد حمایت قرار می‌گیرد. با این وجود، خرید‌های عمده توسط بانک مرکزی چین به احتمال دور شدن آهسته اقتصاد از ذخایر دلاری اشاره دارد. در هر حال نگهداشتن کل ذخایر ارزی به دلار آمریکا می‌تواند یک کشور را در برابر ایالات متحده آسیب پذیر سازد. نمونه بارز آن مورد روسیه است که ذخایر بانک مرکزی آن کشور بین ۳۰۰ تا ۴۱۵ میلیارد دلار تخمین زده شده که از طریق تحریم‌های امریکا در واکنش به جنگ مسکو علیه اوکراین مسدود شده است.

در حالی که خوش بینی‌های زیادی در مورد ادامه افزایش قیمت طلا وجود دارد برخی تحلیلگران هشدار داده‌اند که این افزایش قیمت "بیش از حد به نظر می‌رسد". رویکرد محتاطانه بر این فرض استوار است که اگر تورم فورا کاهش نیابد فدرال رزرو ممکن است نرخ بهره را کُندتر از حد انتظار کاهش دهد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید