دکتر سید جلال ابراهیمی , بازار مشترک , مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه  , صادرات به ترکیه  ,  اقنصاد ترکیه  دکتر سید جلال ابراهیمی- مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه:

صادرات سنگ مرمر و سنگ طبیعی فرآوری شده دنیزلی به 123 کشور دنیا

دنیزلی که یکی از شهرهای مهم ترکیه در بخش معدن است و محصولات باکیفیتی از نظر سنگ مرمر و سنگ تراورتن تولید می کند، با پتانسیل قوی خود همچنان به افزایش صادرات و سهم خود در کل صادرات ادامه می دهد.

سنگ مرمر و سنگ های طبیعی فرآوری شده از 160 شرکت در سراسر استان به ویژه در منطقه هوناز به 123 کشور، عمدتاً به ایالات متحده آمریکا، فرانسه، چین و رومانی صادر می شود.
علاوه بر سنگ تراورتن، انواع سنگ مرمر سفید، خاکستری، بژ، سیاه و قرمز نیز از معادن تولید می شود. در سال های اخیر بازرگانانی که به سمت مکانیزاسیون روی آورده اند می توانند بلوک های مرمر را فرآوری کرده و طبق سفارش تولید کنند.

206 میلیون دلار صادرات در 10 ماه
در حالی که صادرات سنگ طبیعی فرآوری شده در سال 2012 به میزان 128 میلیون دلار از این منطقه انجام شده است، این رقم در سال 2021 به 242 میلیون دلار افزایش یافته است. در بازه زمانی ژانویه تا اکتبر 2021، شرکت های دنیزلی که 203 میلیون دلار سنگ طبیعی فرآوری شده صادر کرده اند، در مدت مشابه سال جاری 206 میلیون دلار فروش خارجی داشته اند.
با بازاریانی و حضور در نمایشگاههای جهانی که رتبه اول صادرات سنگ طبیعی فرآوری شده را دارد، استانبول و آفیون کاراحصار پس از آن قرار دارند.

دنیزلی در ترکیه بداشتن معادن سنگ طبیعی مشهور است و این استان دارای گروه سنگهای مرمر، تراورتن، آهکی، سنگ گرانیت – سنگ های سخت و ساختمانی است. 
انجمن صادرکنندگان دنیزلی با تنوع بخشی و عرضه سنگهای ساختمانی و تلاش برای برش های ظریف از لحاظ ضخامت و فراوری رویه و پالیش و استفاده از ماشین آلات بروز و تکنولوژی روز آمد جهانی توانسته است که ارزش افزوده بیشتری از کوبه های قابل برش سنگ بدست آورده و متراژ زیادی را فراوری نماید. 

حسین میمیش اوغلو، رئیس انجمن صادرکنندگان دنیزلی ادعا می کند که این شهر با سنگ مرمر و کیفیت سنگ طبیعی یکی از مراکز مهم جهان است.

میمیش اوغلو با بیان اینکه استفاده از سنگ‌های طبیعی که در طول تاریخ در بناها و بناهای تاریخی ترجیح داده شده‌اند، در طول زمان به دلیل زیبایی و ماندگاری افزایش یافته است، توجه به این نکته را جلب کرد که امروزه از دیوارها به کف‌ها و از مجسمه‌ها به فضاهای بزرگ‌تری منتقل شده است. تا سنگ قبرها، پله ها تا زیور آلات. و با توجه به افزایش تقاضا برای سنگ مرمر و سنگ های طبیعی در جهان، ظرفیت صادرات ترکیه نیز افزایش یافته است. 

صنعت معدن از کل صادرات دنیزلی 6.3 درصد است، : و دنیزلی که بیش از نیمی از ذخایر تراورتن قابل کار ترکیه داشته و دارای گواهی نشان جغرافیایی در این منطقه است.

سنگ ارزش ماست، ارزش ماست
میمیش اوغلو با بیان اینکه امیدواریم صادرات سنگ طبیعی از رقم سال گذشته فراتر رود، گفت:“صنعت سنگ مرمر دنیزلی با ارزش افزوده راه خود را باز می کند. تا 10 سال سنگ های طبیعی این منطقه را به صورت بلوک ارسال می شد ولی ها با بکارگیری تکنولوژی. سنگ طبیعی نازک‌تر می‌تراشند و از فرآیندهای مختلفی عبور می‌دهند تا با ارزش‌تر شوند. از دیروز هستند. اتحادیه سنگ دنیزلی امیدوارم است امسال از 250 میلیون دلار صادرات عبورکند.”

بدنبال انتشار خبر صادرات سنگ دنیزلی به ارزش 242 میلیون دلار دکتر سید جلال ابراهیمی رئیس خانه اقتصاد و تجارت ایران و ترکیه اعلام کرد که: ایران از حیث تنوع رنگها در مرمر، تراورتن، گرانیت در دنیا مقام اول را دارد و حتی در مجموع کشورهای جهان این تنوع و رنگارنگی وجود ندارد. رنگهای عقیقی، پرتقالی، زرد، نارنجی روشن، اخرائی نشانی از حرکات تکتونیک و تاثیر آن در تنوع رنگها در دوران های زمین شناسی ایران است که بسیاری از رنگها مثل سبز کاهوئی، سبز کاهوئی بریل (زبرجدی) نادر و کمیاب است. 
نا گفته نماند که ایران از حیث منابع کانی سنگ مقام اول را در جهان دارد و جای تاسف است که اتحادیه های تولیدی سنگ و انجمن های صادراتی فقط به فکر حفظ موقعیت خود در اتحادیه ها و انجمن ها هستند و بفروش داخلی اکتفا می کنند. در حالیکه به صادرات 300 میلیون دلار صادرات سنگ در کل کشور اکتفا می شود فقط در یک منطقه ترکیه یعنی دنیزلی 240 میلیون دلار صادرات صورت می گیرد.

بطور کلی انجمن های صادراتی سنگ ایران هنوز بطور جدی و حاضر به حضور در بازارهای جهانی، شرکت در مجامع و استفاده از اصول علمی مارکتینگ نیستند. در این شرایط تشکیل فدراسیون های صادراتی سنگ استانها و به تبع آن کنفدراسیون سنگ کشور ضروری است .ضرورت تشکیل کنفدراسیون صادرات صنعت سنگ بیش از همه وقت چشم گیر است.

هیچ کشوری در دنیا تنوع سنگهای ایرانی را از حیث رنگ و زیبائی ندارد. رنگهای سنگ ایرانی نشانی از طبیعت و همسونگر با توپوگرافی و رنگ چهره زمین در مناطق معدنی است. 

آنچه نیاز صادرات در حجم و متراژ گسترده از سنگهای ایران است ماشین آلات بروز استخراج، برش، و فراوری است و الا صنعت حجاری از زمان قبل از هخامنشیان در ایران سابقه تاریخی دارد و سنگ نوشته ها و نقش و نگارها و مجسمه های کنده در دل کوه های و کتیبه ها نشان از دیرمانی این صنعت دارد و در آئین میترا حجاری و سنگ نگاری جایگاه ویژه داشته و عبادت تلقی می شده است. 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید