به گزارش بازار مشترک به نقل از ایسنا، شهریار افندی‌زاده، نماینده جمهوری اسلامی ایران در شانزدهمین همایش بین‌المللی و نمایشگاه «حمل‌ونقل روسیه» با بیان اینکه این نمایشگاه در بازه زمانی ۲۳ تا ۲۸ آبان‌ماه ۱۴۰۱ (۱۴ تا ۱۹ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی) در چارچوب رویداد سالانه «هفته حمل‌ونقل در شهر مسکو » برگزار شد، اظهار کرد: در چارچوب این همایش مسائل مربوط به توسعه زیر ساخت‌های حمل‌ونقل، افزایش کیفیت جابجایی بار و مسافر و تامین امنیت در حوزه حمل‌ونقل برنامه‌ریزی و بررسی می‌شود.

معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: در حاشیه این همایش با ایگور لویتین دستیار ریاست جمهوری فدراسیون روسیه در خصوص راه‌های توسعه همکاری‌های حمل‌ونقلی فی مابین ایران و روسیه با تمرکز بر پروژه ساخت راه آهن رشت-آستارا به عنوان حلقه مفقوده کریدور شمال - جنوب بحث و تبادل نظر شد.

وی افزود: همچنین در این ملاقات طرفین ضمن اشاره به اهتمام و تاکید روسای جمهور دو کشور در خصوص تسریع آغاز عملیات اجرایی ساخت این مسیر ترانزیتی استراتژیک ایجاد این زیر ساخت را تضمین‌کننده ترانزیت ۱۵ میلیون تن کالا در سال تا پایان سال ۲۰۳۰ میلادی و در صورت توسعه و بهسازی خطوط موازی و افزایش ظرفیت با دو خطه کردن مسیر ریلی مذکور در چشم‌انداز افق طرح تا ۴۰ میلیون تن کالا در سال ارزیابی کردند.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، افندی‌زاده گفت: طرفین توافق کردند که گفت‌وگو و رایزنی‌ها تا حصول نتیجه قطعی ادامه یابد و طرف روسی تا پانزدهم دسامبر امسال موضوع را به نتیجه برساند.

وی همچنین از بررسی توسعه همکاری‌های لجستیک و حمل‌ونقلی در بخش‌های ریلی، جاده‌ای و دریایی خبر داد و افزود: در دیدار با معاون وزیر حمل‌ونقل فدراسیون روسیه پیشنهاد تشکیل کارگروه‌های کارشناسی و فنی برای توسعه روابط حمل‌ونقلی دو کشور مطرح شد تا پروژه‌های پیشنهادی از جمله شروع عملیات اجرایی راه‌آهن رشت-آستانه هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد.

معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی در ادامه اظهار کرد: در خصوص اجرایی شدن پروژه برقی‌سازی راه‌آهن اینچه‌برون-گرمسار نیز با شرکت روسی طرف قرارداد با شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در جهت رفع موانع حقوقی، مالی و فنی مذاکراتی صورت گرفت و مقرر شد آغاز عملیات اجرائی تسریع شود.

افندی‌زاده در پایان گفت: بازدید از نمایشگاه و آشنایی با تکنولوژی‌های نوین در روسیه و نیز مذاکره با شرکت‌های کشتی‌سازی و واگن‌سازی از جمله اقدامات و موضوعات حائز اهمیت در سفر به روسیه بود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید