قطر امروز یکشنبه جام جهانی فوتبال 2022 را افتتاح خواهد کرد و بازی افتتاحیه قطر مقابل اکوادور برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان پخش خواهد شد.

زمان مراسم افتتاحیه جام جهانی قطر
مراسم افتتاحیه یک ساعت قبل از دیدار اول برگزار می‌شود و انتظار می رود که یک نمایش بزرگ و خاص از قطر اجرا شود. مراسم افتتاحیه به مدت یک ساعت تا زمان شروع بازی افتتاحیه به طول خواهد کشید.

مکان مراسم افتتاحیه جام جهانی قطر
شهر الخور واقع در 57 کیلومتری شمال دوحه میزبان استادیوم «البیت» است که بزرگترین «چادر» در جهان و یکی از هشت استادیوم جدید قطر برای میزبانی بازی‌های جام جهانی فوتبال سال 2022 به شمار می رود که گنجایش 60 هزار تماشاچی را دارد و میزبان بازی افتتاحیه جام جهانی قطر است.

جام جهانی فوتبال که از سال 1930 میلادی هر چهار سال یک‌بار برگزار می شود، برای نخستین بار به میزبانی کشوری عربی در خاورمیانه و در فصل پاییز برگزار خواهد شد.

اطلاعاتی درباره استادیوم البیت
این استادیوم 60 هزار نفره، با الهام از چادرهای سیاه و سفیدی موسوم به بیت الصحرا که به صورت سنتی توسط مردمان چادر نشین این کشور استفاده می‌شود، طراحی شده است.

طراح این استادیوم، گروه معماری ناشناخته قطری با نام «دارالهندسه» است، با وجود ناشناخته بودن این گروه معماری، طراحی این استادیوم بسیار زیبا و خیره‌کننده است، مبنای طراحی این استادیوم، طی گفته معماران، «بر اساس مفهومی کاملا قطری و برمبنای تاریخ و فرهنگ قطر» بوده و شکل آن برداشتی است از «بیت الشعار» که چادرهایی به رنگ سیاه و سفید است که توسط عشایر قطری استفاده شده و نماد مهمان‌نوازی آنان از مسافران در حال گذر از بیابان است.

پس از برگزاری مسابقات، سالن بالای این ورزشگاه به یک هتل 5 ستاره تبدیل خواهد شد، یک مرکز خرید، سالن غذاخوری و سالن ورزشی چندمنظوره نیز در این محل گنجانده خواهد شد و هم بازدیدکنندگان و هم ساکنان محلی را با امکانات رفاهی گوناگونی تامین خواهد کرد، یک شعبه از Aspetar که یک مرکز برتر پزشکی فیفاست در یک کلینیک از ورزشگاه مشغول کار خواهد شد که ورزشکاران سراسر جهان را جذب می کند.

مفهوم این ورزشگاه متمایز که به همکاری بنیاد Aspire Zone Foundation تحویل داده می شود، بر پایداری و مصرف انرژی پایین متمرکز شده است، بر اساس چادرهایی که مردم کوچ‌نشین قرن‌ها برای محافظت خود از گرمای سوزان بیابان استفاده کرده اند. طراحی ورزشگاه البیت، مقدار انرژی مورد نیاز برای حفظ طرفداران و بازیکنان از گرمای طاقت‌فرسای قطر را به حداقل می رساند.

پوشش برفی و سبک چادرها از هر طرف به سمت زمین کشیده می شود و فضای زیادی برای تامین فن‌آوری‌های خنک‌کننده هوا را فراهم می کند. همچنین از دیگر ویژگی‌های این استادیوم به سقف قابل بسته شدن آن ظرف مدت 20 دقیقه باید اشاره کرد که استادیوم را تبدیل به سالن ورزشی برای برگزاری بسیاری از فعالیت‌های ورزشی و غیر ورزشی می کند.

ساخت این استادیوم از اواخر سال 2015 آغاز شده است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید