به گزارش بازار مشترک از سازمان توسعه تجارت، علیرضا پیمان پاک، "معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت" در برنامه تلویزیونی با اشاره به افزایش صادرات غیرنفتی کشور در ۹ ماه گذشته با اصلاح برخی سیاست‌ها و توجه به کشورهای همسایه گفت: یکی از مسائل اصلی در توسعه صادرات برنامه محور بودن و راهبرد داشتن است.

وی با اشاره به اینکه دولت برای سال ۱۴۰۴ هدف رسیدن به حداقل ۷۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی را تعریف کرده است افزود: حداقل افزایش صادرات را ۷۵ میلیارد دلار قرار دادیم و در مدت گذشته به ۴۸ میلیارد دلار رسیدیم. این مبلغ بیش از میزان مورد انتظار بود.

پیمان پاک در خصوص اقداماتی که دولت برای این افزایش میزان صادرات انجام داده است، افزود: اولین اقدام دولت هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف بود، دومین اقدام رفع موانع و مشکلات و سومین و مهم‌ترین این بود که شخص اول دولت به همراه تمامی دستگاه‌ها پیگیر حل و رفع موانع صادرات بودند.

معاون وزیر صمت تأکید کرد: بارها شده است شخص رئیس‌جمهور وقتی از مانعی مطلع می‌شود، بلافاصله رفع آن را پیگیر می‌شود و همین موضوع سبب می‌شود که سایر دستگاه‌ها نیز مدام از ما بپرسند مشکل کجاست که رفع کنیم.

رییس سازمان توسعه تجارت از تسهیل شرایط ارزآوری و بازگشت ارز توسط صادرکنندگان به‌عنوان یکی از اقدامات اصلی در جهت سهولت صادرات خبر داد و گفت: نکته مهم در صادرات این است که ما به آن به‌عنوان یک زنجیره نگاه کنیم.

افزایش ۱۰۰ درصدی صادرات به آفریقا

وی همچنین از اولویت‌بندی کشورها بر اساس منابع انسانی و منابع کشور خبر داد و گفت: در سال‌های گذشته غفلت محض از بازار جنوب شرق آسیا و آفریقا باتوجه‌به تمام فرصت‌های موجود صورت‌گرفته است و اکنون با در اولویت قراردادن آفریقا توانستیم صادرات به این قاره را ۱۰۰ درصد رشد دهیم اما بازهم عدد کم است.

پیمان پاک با اشاره به فرصت ازدست‌رفته در آفریقا گفت: خیلی از کشورهای آفریقایی در تحریم بودند و می‌گفتند که چرا با ما وارد تجارت نمی‌شوید؟.

رییس سازمان توسعه تجارت یکی از سیاست‌های دولت را همراه کردن هیات‌های تجاری با مسئولان عنوان کرد و افزود: نکته مهم این است که هیچ سفری وزرا و مسئولان نداشتند مگر اینکه هیات تجاری همراه آنها باشد. همین چند وقت پیش بزرگترین هیات تجاری تاریخ را به روسیه بردیم.

وی همچنین با اشاره به مشکلات زیرساختی در صادرات گفت: وقتی توسعه بازار می‌دهیم زیرساخت مهم است، در مورد روسیه کامیون و کانتینر کم آمده و آستارا قفل شده است. چرا؟ به‌خاطر اینکه سال‌ها به آن بی‌توجه بودند و برای زیرساخت‌ها، لجستیک و حمل‌ونقل کاری نکردند.

پیمان پاک با بیان اینکه در صادرات کالا در سال ۱۴۰۰ میزان ۳۹.۶ درصد نسبت به ۱۳۹۹ رشد داشته‌ایم گفت: امروز صادرات غیرنفتی فاصله بسیار دارد با صادرات نفتی و چون توسط بخش خصوصی و خرد انجام می‌شود قابل تحریم نیست و این یعنی اقتصاد مقاومتی.

مثبت شدن ۶۰۵ میلیون دلاری تراز تجاری

معاون وزیر صمت با اشاره به مثبت شدن تراز تجاری کشور در سه ماه اول امسال به میزان  ۶۰۵ میلیون دلار افزود:  این اتفاق در شرایطی رقم خورد که در ۳ ماه ابتدایی امسال اصلاحات اقتصادی، جنگ اوکراین و قرنطینه شانگهای را داشتیم و در این شرایط توانستیم تراز تجاری را افزایش دهیم.

پیمان پاک با بیان اینکه میزان صادرات به ترکیه ۱۰۰ درصد رشد داشته است، در مورد علت کاهش صادرات به عراق گفت: این کاهش به دلیل این بود که کالاهایی که با ارز ترجیحی تولید می‌شد، به عراق می‌رفت و چون ارزان بود، عراقی‌ها مشتری بودند اما با اصلاحات اقتصادی و حذف ارز ترجیحی از کالاها، بازار عراق از دست رفت اما با تغییر کشور هدف ما صادرکننده را به کشورهای دیگر هدایت کردیم.

رییس سازمان توسعه تجارت افزود: به طور مثال ماست را عراق ۱.۵ دلار می‌خرید، در روسیه ۲.۵ دلار خریدند و ما صادرکننده را به آنجا هدایت کردیم.

افزایش ۵۵ درصدی صادرات به اتحادیه اروپا

وی در مورد تجارت با اتحادیه اروپا نیز گفت: ما که به گفته برخی‌ها زبان غرب را در دولت سیزدهم بلد نبودیم ۵۵ درصد افزایش صادرات به اتحادیه اروپا داشتیم. علت چه بود؟ این بود که بحث معامله تجاری بر اساس منفعت کشورهاست و ارتباطی به مسائل سیاسی ندارد.

پیمان پاک همچنین به افزایش میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی اشاره کرد و گفت: صادرات خدمات فنی مهندسی از ۴۹۳ میلیون دلار به دو هزار و ۳۰۵ میلیون دلار رسید که همه این اتفاقات با همان اصلاحات و رفع موانع صورت‌گرفته است.

رییس سازمان توسعه تجارت با انتقاد از سیاست‌های دولت قبل در برخورد با شرکت‌های صادرکننده خدمات فنی مهندسی گفت: از ۳۵ شرکت بزرگ خدمات فنی مهندسی، باهمت دولت قبل  بیش از ۲۰ تا ممنوع‌الخروج شدند آن هم به‌خاطر موانعی که در مقابلشان گذاشتند.

وی در خصوص علت موفق نبودن تجارت با سوریه گفت: نکته مهم در سوریه سیاست‌های دولت این کشور است، آنها قوانین عدم خروج ارز دارند و باید براین‌اساس برنامه‌ریزی کنیم. یکسری اقدامات در حال انجام است اما سرعتش نسبت به سایر کشورها کمتر است، ما باید سوریه را به‌عنوان محلی برای سرمایه‌گذاری و دروازه ورود به کشورهای عربی نگاه کنیم و با این کشور به تولید مشترک برسیم.

پیمان پاک جام جهانی قطر و جنگ اوکراین را فرصتی برای توسعه تجارت عنوان کرد و افزود: بلافاصله بعد از جنگ اوکراین کمیته ویژه تجارت با روسیه شکل دادیم و توانستیم در شرایطی که حجم کل واردات روسیه ۵۰ درصد کاهش‌یافته بود و باوجوداینکه در ۲ ماه ابتدایی ما نیز صادراتمان به این کشور کاهش داشت، در خرداد آن را ۲۸ درصد افزایش دهیم.

رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به خرید ۱۲ کشتی برای تجارت با روسیه گفت: ارتباط ما برای اولین‌بار در تاریخ با بندر ماخاچ قلعه به‌عنوان یک ارتباط یخچالی برقرار شده است و این اتفاق بزرگی به شمار می‌رود.

وی یکی دیگر از سیاست‌های دولت را ارتباط استان به استان میان ایران و سایر کشورها عنوان کرد و گفت: اکنون سنت پترزبورگ به استان اصفهان متصل شده و همین اتفاق در خصوص سایر استان‌ها و استان‌های چین و بلاروس نیز در حال انجام است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید