دکتر سید جلال ابراهیمی - مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه:

چندین ده هزار افغانی، سوری، عراقی در ایران زندگی می کنند و ایران می تواند همانند کشورهایی که خریداران مسکن و اخذ اقامت را با چشم سرمایه گذار نگاه می کنند به این امر توجه نماید که عامل ارز آوری است.
در یک نگاه کاملا اقتصادی برای هر کسی که می خواهد اقامت ایرانی دریافت کند شرایط و میزان ارزی تعیین شود و برای اقامت های یک ساله و سه ساله و دائم رتبه بندی گردد مسلما درآمد ارزی متنابهی نصب کشور می کند که می تواند گره گشا باشد.
هم اکنون ترکیه در سرمایه گذاری برای شهروندی جزو 10 (ده) کشور برتر جهان قرار دارد.
کیک بزرگ سرمایه پذیری از طریق اخذ شهروندی رقمی برابر با 25 میلیارد دلار است که ترکیه سهم خوبی از کیک بی دردسر که خریداران آن می توانند در بانک های سرمایه گذاری کنند و یا اموال غیر منقول خریداری کنند که در هر نوع از اخذ مجوز اقامت یا شهروندی از 250 هزار دلار تا پانصد هزار دلار به بالا سرمایه ارزی وارد کشور می کند و این امر نه فقط خریداران ملک از طرف ایرانیان بلکه عراق، عربستان، کشورهای شمال آفریقا، آلمان، انگلیس، ایتالیا و سایر را در بر می گیرد.
این نوع سرمایه گذاری علاوه بر ورود ارز عامل اشتغال در انواع مشاغل و مسکن و .... است و چون این قشر از سرمایه گذاران امکانات مالی دارند لذا باعث حرکت اقتصادی در مشاغل متعدد می گردند.
بوراک دمیرل مشاور بین المللی اقامت و شهروندی و سرمایه گذاری می گوید از 6 شرط سرمایه گذاری، خرید ملک، افتتاح حساب سپرده حداقل 3 الی 5 سال زمان سرمایه های ثابت بسیاری از خانواده های اروپایی و آسیایی به طرف خرید ملک در ترکیه جلب می شود و اخیرا خانواده های متمکن و ثروتمند غربی ترجیح می دهند با خرید ملک در یک منطقه توریستی و آرام تعطیلات خود را در کشور دیگر در محیطی اختصاصی به سر برند این گروه علاوه بر خرید ملک بعد از مدتی علاقمند به سرمایه گذاری در واحدهای تجاری، صنعتی و یا ورود به شبکه فروشگاه های زنجیره ای می گردند.
تاجرانی که ده ها میلیون دلار را در کار تجارت مدیریت می کنند سرمایه گذاری در اخذ اقامت و شهروندی در یکی از کشورهای ثانی و ثالث را نوعی سبد سرمایه گذاری می دانند هم چنان که بعضی از افراد با خرید دلار، یورو یا طلا سبد سرمایه ایجاد می کنند گروهی نیز با اخذ شهروندی به صورت خرید اموال غیر منقول سبد سرمایه ثابت ولی با قابلیت افزایش قیمت می کنند.
هم اکنون با شهروندی اتریش می توانید به 188 کشور وارد شوید با شهروندی کشورهای حوزه کارائیب می توانید بدون ویزا وارد انگلستان و منطقه شینگن شوید.
ایران با زیبایی های چهار فصل خود که زمستان گرم در جنوب ایران را با سرمای شمال و با زیبایی های ویژه ی ساحل خزر و آب های گرم خلیج فارس می تواند گروه های مختلفی را از دید سرزمینی جاذب برای ساکنان مناطق گرمسیری، معتدل و سردسیری باشد.
هم اکنون ثروتمندان پاکستان علاقمند به سرمایه گذاری و خرید مسکن در ایران هستند و هم چنین ثروتمندان و سرمایه داران افغانستانی از هرات، مزار شریف و کابل و عراقی ها و سوریه ای های ثروتمند تاجر که اگر ما توجه بکنیم به سوی ترکیه کشیده می شوند هم چنان که همین الان صدها سوری در اسکی شهر و قاضی آنتب با ایجاد کارگاه ها حداقل برای 30 الی 50 نفر اشتغال ایجاد کرده اند و برخی دیگر نیز با سرمایه گذاری در کارخانجات تولیدی اقلام مورد نیاز کشور خود را تهیه و صادرات می کنند و این امر دو سو سود برای ترکیه است یعنی هم جذب سرمایه و هم ایجاد زمینه صادرات.
به این مهم خوب بیاندیشیم و از سرمایه های کوچک و بزرگ در حال عبور از کشورمان توجه کنیم.
 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید