به گزارش بازار مشترک از دویچه وله، نمایشگاه هوایی دبی از سال ۱۹۸۹ هر دو سال یکبار برگزار می‌شود. نمایشگاه امسال در روزهای یکشنبه ۱۴ تا پنجشنبه ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) برگزار شد. در این دوره از نمایشگاه هوایی دبی هواپیماها و بالگردهای تجاری و نظامی، جت‌های خصوصی و دیگر تجهیزات نظامی در ۱۲۰۰ غرفه به نمایش درآمدند.

در طول برگزاری نمایشگاه گروه‌های اکروجت از کشورهای مختلف برنامه‌های نمایشی برگزار کردند. تصویر: نمایشی از گروه اکروجت «شوالیه‌های روسی» در نمایشگاه هوایی دبی.

ایرباس قراردادهای چند میلیاردی در این نمایشگاه به امضا رساند، از جمله فروش ۲۵۵ فروند هواپیمای "آ۳۲۱ نئو" به خطوط هوایی مجارستان، مکزیک، آمریکا و آفریقای جنوبی. ایرباس همچنین قرارداد فروش ۱۱۱ فروند ایرباس آ۳۵۰ باربری با یکی از بزرگترین شرکت‌های لیزینگ آمریکا ALC" به امضا رساند. تصویری از پرواز مدل آ ۳۵۰ مسافربری در نمایشگاه دبی.

در رقابت با ایرباس و بوئینگ، روسیه هواپیمای تجاری ایرکوت "ام سی ۲۱" مدل ۳۱۰ را ارائه کرد. مدل‌ ۳۰۰ این هواپیما که در سال ۲۰۱۷ اولین پرواز خود را انجام داد، بیشتر توسط شرکت‌های هواپیمایی روسی سفارش داده شده است.

 

پس از ناکامی‌های بوئینگ ۷۳۷ مکس قرار بود اولین سری بوئینگ ۷۷۷ ایکس در سال جاری به لوفت‌هانزا تحویل داده شود، اما هنوز زمان تحویل این هواپیما نامعلوم است. تصویری از پرواز بوئینگ ۷۷۷ ایکس در نمایشگاه دبی. گفته می‌شود این هواپیما ۳۴۰ پرواز آزمایشی به مدت ۸۰۰ ساعت را پشت سرگذاشته است.

گرچه بازدیدکنندگان از نمایشگاه هوایی دبی بیشتر مرد هستند، اما میرا رسنیک، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور امنیت منطقه‌ای است و بر هزینه میلیاردها دلار بودجه نظامی و امنیتی نظارت دارد. او در مورد فروش ۵۰ فروند جنگنده اف – ۳۵ به امارات گفت: «ما در حال مذاکره با اماراتی‌ها هستیم تا نسبت به یک توافق بدون ابهام در مورد اقدامات و تعهدات آنها، چه پیش و چه پس از تحویل جنگنده‌ها اطمینان حاصل کنیم.»

 

روسیه در نمایشگاه امسال در دبی حضور چشمگیری داشت. عکسی از بالگرد تهاجمی ام آی – ۲۸ روسی با تجهیزات آن. این هلی‌کوپتر برای مقابله با اهداف زمینی ساخته شده است.

یکی از دیگر جذابیت‌های نمایشگاه دبی، سوخو – ۷۵ "کیش و مات" روسی بود. این هواپیما از جنگنده‌های نسل پنجم و پنهان‌کار محسوب می‌شود که برای مصارف صادراتی ساخته شده است.

پهپاد روسی اوریون در نمایشگاه دبی؛ در اوایل سال جاری از این پهپاد برای نخستین بار در سوریه استفاده شد. پهپاد اوریون نخستین پهپاد روسی از طبقه بندی MALE (میان و دور پرواز) است که به سیستم‌های ماهواره‌ای و هومینگ لیزری مجهز شده است.

ژائر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل نیز در نمایشگاه هوایی دبی حضور یافت. صنایع هوایی برزیل، هواپیمای باری امبرائر کی سی – ۳۹۰ را ارائه کرده است. این هواپیما در روز سوم فوریه سال ۲۰۱۵ اولین پرواز خود را انجام داد و از روز ۴ سپتامبر سال ۲۰۱۹ به خدمت گرفته شده است.

 

پرواز نمایشی جنگنده رافال ساخت شرکت فرانسوی داسو در نمایشگاه هوایی دبی. این شرکت فرانسوی یکی از غول‌های صنایع نظامی با بیش از ۱۱ هزار کارمند و فروش ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو در سال ۲۰۱۹ بوده است.

البته ایرباس با هواپیمای ACJ320 یک جت خصوصی بسیار لوکس جدید هم در نمایشگاه دبی ارائه کرد که دوش و حمام درون هواپیما طلاکاری شده است.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید

آگهی