بازار مشترک: این وزارتخانه با بیش از 12  زیر مجموعه به عنوان بزرگترین وزارتخانه دولت محسوب می شود و نقش بسزایی در تمامی حوزه های مدیریتی کشور علی الخصوص حوزه تولید ، اشتغال و تامین اجتماعی و در یک کلام اقتصاد و معیشت دارد.

چالش ها و مشکلات در این وزاتخانه مانند افتادن یک سنگ در برکه ، پژواک چالش ها و بحران ها را در جامعه و کشور 
به دنبال خواهد داشت.

بحران های صندوق های بازنشستگی در کشور و افزایش هزینه های مربوط به طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان ، ضرورت توجه جدی به تهدیدها در سازمان تامین اجتماعی و سایر صندوق های بازنشستگی (زیر مجموعه این وزارتخانه) را دوصد چندان کرده است.
از طرفی در زیر مجموعه این وزاتخانه ساختار های اقتصادی کلان در حوزه های نفت، گاز، پتروشیمی،  سیمان ، گردشگری، درمان، صنعت، معدن، چاپ و نشر، ورزش، مسکن و ... ،  تنها بخشی از فعالیت های این وزارتخانه می باشد که نشان از نقش حیاتی و تاثیرگذار آن در کشور دارد و میتوان به دلیل گستردگی فعالیت ها و ماموریت های آن با نام "دولت کوچک" از این وزارتخانه یاد کرد.
بنابراین تحقق اهداف و ماموریت های این وزارتخانه که قلب تپنده دولت سیزدهم به شمار می آید در گرو انتخاب وزیری شایسته، توانمند و مسلط به حوزه های اقتصادی و اجتماعی می باشد که امید است بر اساس شایسته سالاری منصوب شود. سکان دار این وزارتخانه مسئولیت مهمی در جهت بهبود بسیاری از مشکلات و دغدغه های معیشتی مردم خواهد داشت.
به طوری که مدیریت و هم افزایی در شرکت های زیر مجموعه وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی میتواند باعث رونق و حل بخشی از مشکلات مسکن ، گردشگری ، حمل و نقل ، درمان (مدیریت بحران ایجاد شده به دلیل شیوع بیماری کرونا) و ...  گردد.
 

در ادامه به گروهی از شرکت های مختلف در زیر مجموعه این وزارتخانه اشاره شده که هم افزایی آنان با یکدیگر می تواند در حل مشکلات حوزه های مهم و اساسی کشور موثر باشد :

 

بعنوان نمونه و در بخش مسکن می توان از پتانسیل شرکت های حوزه مسکن، باهم افزایی تمامی ظرفیت ها و همکاری بانک های عامل، تا حد زیادی مشکل مسکن کارگران و بازنشستگان را مرتفع نمود.

با توجه به وضعیت کشور در مبارزه با پاندمی کرونا می توان از پتانسیل مراکز رفاهی و اقامتی فوق بعنوان قرنطینه بیماران (با پرداخت هزینه کم) استفاده کرد و این مهم میتواند تا حد زیادی در مدیریت بحران بیماری کرونا موثر واقع گردد.

در پایان امید است با اهمیت و درایت دولت منتخب و بهره مندی از پیشنهادات و ایده های کارشناسان متخصص در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... زمان کوتاه تری را تا بهبود وضع موجود کشور و رسیدن به اهداف عالیه دولت منتخب شاهد باشیم.

یوسف طوقانی
دانش آموخته دکترای تخصصی جامعه شناسی اقتصاد و توسعه

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید